Overall Program Advisors

 

 

The Garnet and Gold Scholar Society Overall Program Advisors are faculty and staff members from across campus who are invested in the Garnet and Gold Scholar Society and value student engagement across the five engagement areas.

The assigned Garnet and Gold Scholar Society Overall Program Advisor works with students throughout the program, and evaluates the final Synthesis reflection to determine if the criteria for the program have been met.

Students will be able to request a specific Garnet and Gold Scholar Society Overall Program Advisor during the completion of the Intent to Participate, but may not necessarily receive their first choice. Students may select up to 3 choices for their advisor. If a faculty or staff member has agreed to act as a student's Garnet and Gold Scholar Society Overall Program Advisor prior to the completion of the form, the student should email that information to garnetandgoldprogram@fsu.edu .

Below are lists of faculty and staff members who are currently acting as Garnet and Gold Scholar Society Overall Program Advisors.

Academic Advising and Departments

   
College/Department Advisor
Academic Affairs Joe O'Shea
Academic Center for Excellence (ACE) Pat Golay
  Holly Hunt
  Todd Rakes
Advising First John Carter
  Jill Flees
  Rose-May Frazier
  Hannah Recinella
  Kim Tomaselli
  Erin Towey
Advising First:
Center for College Life Coaching
Danilo Thomas
  LaShae Roberts
Air Force ROTC Capt. David Miller
  Lt. Col. Scott Pohler
Athletics Student Services Sarah Petronio
Biology Department - Advising Bonnie Garcia-Gloeckner
  Alicia Weaver
Center for Academic Retention
and Enhancement (CARE)
Asha Fields Brewer
  Hannah Byrd
  Lisa Jackson
  Renee Jean-Charles
  Justina Jones
  RaJhai Spencer
Center for Exploratory Students Linda Burns
  Jenna Howard
  Nancy Minev
Center for Undergraduate Research
and Academic Engagement
Alicia Batailles
  Jhunu Chatterjee
  Latika Young
Chemistry Department Josh Cummings
  Bridget DePrince
  Lauren Dimmer
College of Arts and Sciences Genna Boyd
College of Business
Dedman School of Hospitality
Lydia Hanks
  Ashley Milton
  Alishia Piotrowski
College of Business Stacey Accad
  Trevor Bryan
  Mary Correia
  Schanell Hylton
  Susan Fiorito
  Gary Smith
  Holly Sudano
College of Communication and Information Betsy Crawford
  Steve McDowell
  Ebe Randeree
  Juliann Woods
College of Criminology &
Criminal Justice
Rahila Arshad
  Katie Dean Moore
College of Education
School of Teacher Education
Angie Davis
College of Education Dawn Matthews
  Stephen Mozier
College of Engineering Maribel Amwake
  Simone Hruda
  Raphael Kampmann
College of Fine Arts Liz DiDonna
  Samantha Spiers
College of Human Sciences Tina Beck
  Jhenai Chandler
  Joseph Grzywacz
  Korey Lowry
  Danyele Martin
College of Medicine Nina Flanagan
  Heather Gordon
  Erin Neal
College of Motion Picture Arts Emily Burgess
College of Music Kim Lloyd
College of Nursing Lara Balbis
  Mandy Bamber
  Jacquelin Davis
  Sabrina Dickey
  Jolynn Greenhalgh
  Roxanne Hauber
  Lynn Helton
  Kimberly Hires
  Lauren Kendall
  Mai Kung
  Miriam McLarty
College of Social Sciences Ashley Enos
  Tanya Hayes-Perry
  Caitlin Tidwell
College of Social Work Pamela MacDill
  Nicole Jones
  Zoe Zeitlin
Computer Science Kim Pack
Computer Science and Math Elizabeth Scott
Economics Joe Calhoun
English Department Tarez Graban
Finance and Administration Derek Blauer
  Som Chatterjee
  Ashley Jones
  Gilman Page
Florida Center for Reading Research Jimmy Cole
  Jonathan Klepper
  Felesa Oliver
Graduate School Lisa Liseno
Honors Program Jeff Badger
  Megan Gillman
Institute of Molecular Biophysics Claudius Mundoma
Math Department Danielle Lewis
Office of National Fellowships Craig Filar
  Emily Šaras
  Josh Stanek
Psychology-Advising Lauren Dimmer
  Erin Straszewski
Sociology Department Kim McClellan
Sport Management Department Jason Pappas
Strozier Library Michelle Demeter
  Leah Sherman
  Lindsey Wharton
Student Athlete Academic Services Greg Beaumont
  Kacy King
Undergraduate Studies Ellen Crabtree
  Katie Grissom
  Nikki Raimondi
University Communications Nora Bertolaet
Women in Math, Science and Engineering Samantha Nix

Campus Involvement

   
College/Department Advisor
Alumni Association Aimee Wirth
Campus Recreation Antonio Gonzalez
  Jennifer McKee
  April Moore
  Christian Obando
  Chris Schmoldt
Campus Sustainability Melissa Angel
  Kristen Lee
  Jamie Valetine
  Elizabeth Swiman
Center for Health Advocacy & Wellness Anna Benbrook
  Kori Pruett
  Rose Rezaei
Dean of Students Alan Acosta
  Vicki Dobiyanski
  Tammy Patrick
Office of Fraternity and Sorority Life Chris Graham
  Freddy Juarez
Office of the Vice President for Student Affairs Ricky Bailey
  Brandon Bowden
  Erin Sylvester
Oglesby Union Robyn Brock
  Matt Ducatt
  Mike Fine
  Gabe Marenco
  Ladanya Ramirez Surmeier
  Dorsey Spencer
Student Disability Resource Center Jennifer Mitchell
  KimBoo York
Student Government Association Danielle Acosta
  Carolyn Harris
Student Government Association, Seminole Allies & Safe Zones Josh Kinchen
University Housing Nicole DiBartolo
  Jade Hughes
  Caitlin Kubala
  Stacie Kurlick
  Denise Mercier
  LaFarin Meriwether
  Chandra Myrick
  Krystal Nicholson
  Michael Rockford
  Verónica Rodríguez-Méndez
  Daniel Sheets
  Gabriel Solomon
  Tion Taylor
Veterans Center Billy Francis

International, Multicultural and Study Abroad

   
College/Department Advisor
Center for Global Engagement Leigh Ann Osborne
  Lena Papadopoulos
International Programs Carolyn Barringer
  Tina Brooks
  Michelle Campbell
  Christina Carroll

Leadership and Community Involvement

   
College/Department Advisor
The Center for Leadership and Social Change Bailey Albrecht
  Miguel Hernandez
  Gina Kittel
  Steve Mills
  Laura Osteen
  Joi Phillips
  Heather Stitely
  Erica Wiborg

Panama City Campus

   
College/Department Advisor
Communications Faculty Sandra Halvorson
Office of Student Affairs & Enrollment Management Missy Conner
Student Activities Casey Lathem
Student Activities/Student Government Council Sarah Schreck
Undergraduate Studies Barbara Robinson
  Chelsea Snowden

Professional/Career Development

   
College/Department Advisor
The Career Center Michon Ashmore
  Jackie Belle
  Jami Lynn Cook
  Tracey Dowling
  Carey Fee
  Melissa Forges
  Kalea Frank
  Michelle Futo
  Geneva Goldberg
  Krystle Graham
  V'Rhaniku Haynes
  Kate Herron
  Karen Hill
  Megan Hollis
  Myrna Hoover
  Emily Kennelly
  Lauren Kume
  Leslie Mille
  Joshua Morgan
  Austin Moser
  Sarah Pearson
  Martha Skipper
  Kristin Zaideman